Wakacje z Bogiem

Coroczny obóz dla dzieci i młodzieży na Ontaryjskich Kaszubach

Od kilkunastu lat parafia św. Kazimierza w Toronto organizuje na Ontaryjskich Kaszubach wakacyjny obóz dla dzieci i młodzieży "Wakacje z Bogiem". Grupa od opieką jednego z ojców Oblatów oraz animatorów z parafii wyrusza aby przez dziesięć dni wspólnie bawić się, aktywnie odpoczywać oraz wspólnie modlić się i poznawać polską kulturę. Gościny udziela nam stanica harcerska Karpaty, położona malowniczo nad jeziorem.

Każdego dnia dzieci uczestniczą w katechezie oraz mszy świętej, mają okazję do pływania w jeziorze, uczestniczą w zabawach sportowych i zwiedzają okolicę. Wieczorem, jeśli pogoda na to pozwala, zasiadaja wokół ogniska by wspólnie śpiewać i bawić się.

Serdecznie zapraszamy dzieci i młodzież w wieku od 6-16 lat z parafii św. Kaziemierza i nie tylko.


Plan dnia

Każdego dnia zajęcia oferują coś dla ciała i coś dla ducha. Poniższy plan dnia jest ramowy. Nasz plan jest dostosowywany do pogody i dodatkowych zajęć np. wycieczek.

7:30
Pobudka

7:45
Gimnastyka

8:30
Śniadanie

9:30
Toaleta poranna

10:00
Katecheza

11:30
Msza

1:00
Obiad

2:00
Czas wolny

2:30
Pływanie

4:00
Podwieczorek

4:30
Zajęcia sportowe

6:00
Kolacja

7:00
Spotkanie przy ognisku - muzyczny wieczór

9:00
Toaleta wieczorna

10:00
Cisza nocna

Responsive image
Responsive image
Responsive image

Historia Kaszub

Czternaście rodzin Polskich Kaszubów przybyło w te tereny pod koniec 1850 roku. Ich Polska ojczyzna straciła niepodległość pod koniec XVIII wieku a jej tereny zostały przydzielone Austrii, Rosji, a tereny Kaszubskie – Prusom. Kaszubi nie mogli używać swojego języka i praktykować swojej religii. Zostali wygnani ze swoich gospodarstw i zmuszeni do życia w ubóstwie.

W czasie gdy Polska straciła swoją niepodległość, kanadyjski rząd potrzebował osadników do zajęcia ziem w rejonie Upper Ottawa Valley. Tereny były bardzo kamieniste, bagniste i zalesione. W 1855 roku Irlandczyk o imieniu Thomas P. French został powołany do znalezienia osadników. Irlandczyk umieścił reklamę w Prusach, Skandynawii i Irlandii. Zgłosili się głównie Polacy jak i kilku Irlandczyków. Dało to nie tylko początek Kaszubskich osadników w Kanadzie, ale również rozpoczęcie Polskiego osadnictwa w Ontario.

Statek z Kaszubami przypłynął z Bremy w Niemczech i zacumował w Quebec. Stamtąd nowoprzybyli udali się najpierw koleją, a następnie rzeką Ottawa, aby ostatecznie dostać się do Renfrew. Podróż była męcząca, a to co ujrzeli osadnicy po przybyciu bardzo ich rozczarowało. Ziemia była opustoszała i całkowicie nieuprawna. Najpierw musieli pracować jako robotnicy w obozach dla drwali, aby zarobić pieniądze i zacząć osadnictwo. Pod koniec 1859 roku osadnicy zaczęli zasiedlać wyznaczone im tereny, a w 1861 roku przybyło do nich sześć nowych rodzin z polskich Kaszub.

W latach 1880 w Wilnie i w Barry’s Bay powstały pierwsze Polskie szkoły. Tylko nieliczne dzieci były w stanie pojawiać się na wszystkich lekcjach ze względu na duże odległości. Brak odpowiednich dróg utrudniał transport, drogi były często nieprzejezdne w czasie zimy i wiosny. Szacuje się że do roku 1890 do Ontaryjskich Kaszub przybyło 270 rodzin, które pracowały na terenach Madawaska Valley.

Po drugiej wojnie światowej do Kanady przybyła kolejna fala polskich imigrantów. Odkryli wtedy Kaszuby, miejsce które przypominało im o ojczyźnie. Wkrótce nowa polska społeczność zaczęła rosnąć w okolicach – ludzi którzy przyjeżdżali na wakacje na Kaszuby. W dniu dzisiejszym stara polska społeczność jak i nowoprzybyli mieszkają obok siebie, spędzając czas wolny na Kaszubach i wspólnie przyczyniają się do budowy ich nowego kraju – Kanady.

Źródło: PandaOverseas



Kontakt

Aby się zarejestrować lub uzyskać więcej informacji prosimy o kontakt z biurem parafialnym

Parafia Św. Kazimierza

156 RONCESVALLES AVE. TORONTO, ON
tel (416)532 2822;
fax (416) 532 7598
mail: parafia@kazimierz.org